Mobilitatea 2

2-8 mai, 2020, Split, Croația
A. Selectie
B. Diseminare
Participanți: Prof. Angela Cașariu, prof. Adela Jitaru.

DISEMINARE CURS CREATIVITY IN THE CLASSROOM AND DIFFERENT WAYS OF DISPLAYING IT, SPLIT, CROATIA, 4-9 APRILIE 2021

Pentru a realiza o diseminare a  temelor abordate în cadrul cursului la nivelul claselor de elevi, am ales sa aplic următoarele subiecte:

-Drama, angaging all learn styles;

-!0 Games;

-Developing Creativity in teaching

Utilizarea dramatizărilor în cadrul lectiilor de istorie contribuie la îmbunătățirea capacității elevilor de a rezolva diferite probleme, de a lua decizii, dezvoltă comunicarea verbală și non-verbală, cooperarea, alte abilități sociale și, desigur, e distractiv și dezvoltă simțul estetic și imaginația. Folosirea jocurilor ca metode de predare  permite o abordare transdisciplinară a unor teme, crește motivația elevilor pentru învățare, face unele teme mai atractive și facile.

Am folosit astfel de jocuri și dramatizarea la clasele a V-a. a VI_a, a X-a.