”Prin Teatru spre Educație”

Prima ediţie a festivalului-concurs PRIN TEATRU SPRE EDUCAŢIE a adus trupei de teatru Millo de la Colegiul Naţional Mihail Sadoveanu din Paşcani un binemeritat Premiu al II-lea.

Evenimentul, iniţiat de Inspectoratul Şcolar Judeţean Iaşi, cu patru secţiuni (preşcolari, gimnaziu, liceu şi profesori/părinţi) s-a bucurat de o numeroasă participare. Cele două zile ale festivalului  – 17 şi 18 mai a.c. – au avut loc la Ateneul Tătăraşi, iar trupa Millo a şcolii noastre a participat la secţiunea liceu cu piesa O lecţie de viaţă. Cei 13 actori adolescenţi, instruiţi de doamnele profesoare Anca Aparaschivei şi Marioara Preutu, au impresionat publicul şi juriul printr-o excelentă interpretare, sensibilă şi cu un mesaj complex, educativ şi artistic. Organizatorii au oferit diplome, cărţi şi dulciuri.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *