Limba Franceză

Componență

prof. Anca Aparaschivei – șef de catedră  attestation-anca-ro-2016    160319-Lettre-rec-2

prof. dr. Lucia Eniu

prof. Viorica Pricope

prof. Ana Maria Grozavu

prof. Simona Gabor

Sac à dos – revista catedrei de limbă franceză

Catedra de Limba Franceza de la Colegiul National Mihail Sadoveanu a creat in noiembrie 2014 revista Sac à dos, avand drept scop promovarea limbii franceze, prezentarea creatiilor elevilor intr-o forma grafica motivanta.  In luna martie 2015, a aparut al doilea numar. La realizarea acestei reviste a contribuit un număr important de elevi, care au scris poezie și proză, au desenat si au completat paginile revistei cu informații despre civilizația franceză.
Sac à dos se traduce prin Cu ghiozdanul in spate si este o revistă care contine creatiile elevilor din toate clasele Colegiului Sadoveanu, alaturi de contributia cadrelor didactice. Scopul principal al revistei consta in promovarea limbii franceze prin antrenarea elevilor in activitati creative.

Numărul 1

Numărul 2