Limba Franceză

Componență

prof. Anca Aparaschivei – șef de catedră  attestation-anca-ro-2016    160319-Lettre-rec-2

prof. dr. Lucia Eniu

prof. Simona Gabor

prof. Ana Maria Grozavu

prof. Viorica Pricope

Raport activitate 2015-2016

Sac à dos – revista catedrei de limbă franceză

Catedra de Limba Franceză de la Colegiul Național Mihail Sadoveanu a creat, în noiembrie 2014, revista Sac à dos, având drept scop promovarea limbii franceze, prezentarea creațiilor elevilor într-o formă grafică motivantă.  În luna martie 2015, a apărut al doilea număr. La realizarea acestei reviste au contribuit un număr important de elevi, care au scris poezie și proză, au desenat și au completat paginile revistei cu informații despre civilizația franceză.
Sac à dos se traduce prin Cu ghiozdanul în spate și este o revistă care conține creațiile elevilor din toate clasele Colegiului Sadoveanu, alături de contribuția cadrelor didactice. Scopul principal al revistei este promovarea limbii franceze prin antrenarea elevilor în activități creative.

Numărul 1

Numărul 2