”Prin Teatru spre Educație”

Prima ediţie a festivalului-concurs PRIN TEATRU SPRE EDUCAŢIE a adus trupei de teatru Millo de la Colegiul Naţional Mihail Sadoveanu din Paşcani un binemeritat Premiu al II-lea.

Evenimentul, iniţiat de Inspectoratul Şcolar Judeţean Iaşi, cu patru secţiuni (preşcolari, gimnaziu, liceu şi profesori/părinţi) s-a bucurat de o numeroasă participare. Cele două zile ale festivalului  – 17 şi 18 mai a.c. – au avut loc la Ateneul Tătăraşi, iar trupa Millo a şcolii noastre a participat la secţiunea liceu cu piesa O lecţie de viaţă. Cei 13 actori adolescenţi, instruiţi de doamnele profesoare Anca Aparaschivei şi Marioara Preutu, au impresionat publicul şi juriul printr-o excelentă interpretare, sensibilă şi cu un mesaj complex, educativ şi artistic. Organizatorii au oferit diplome, cărţi şi dulciuri.