Tabăra Națională de Chimie

In fiecare an, Ministerul Educatiei Nationale organizeaza Tabara Nationala de Chimie, unde elevii cu cele mai bune rezultate la etapa nationala a Olimpiadei de chimie, precum si a Concursului de chimie “RALUCA RIPAN“ pentru clasa a VII-a, se pregatesc pentru marea performanta – participarea la editia urmatoare a olimpiadei nationale  si a barajului de selectie a lotului international largit al Romaniei. Activitatea este cuprinsa in Calendarul MEN de pregatire si selectionare a loturilor nationale de elevi.
Colegiul National “MIHAIL SADOVEANU“ continua traditia de a avea elevi participanti la activitatile scolii de vara din cadrul Taberei Nationale de Chimie. In acest an, elevii VICTOR PINTILIE din clasa a XI-a E si ANDRADA PAVEL din clasa a X-a G, indrumati de prof. dr. OTILIA PINTILIE, ne-au reprezentat scoala si judetul, alaturi de alti cinci elevi de la Colegiul National Iasi, Colegiul  “Costache Negruzzi“ si Colegiul National “Emil Racovita“ din Iasi. Daca pentru Andrada participarea la TNC a fost o premiera, pentru Victor aceasta activitate a devenit un obicei, el fiind selectat pentru a treia oara, ca urmare a rezultatelor obtinute la olimpiada nationala de chimie in anii anteriori.
Tabara Nationala de Chimie a avut loc in perioada 2-9 septembrie, la Timisoara. Orele de pregatire intensiva s-au desfasurat la Colegiul National “C.D. Loga“, iar activitatile experimentale la Universitatea Politehnica Timisoara.  
Pe langa activitatile de pregatire teoretica si practica, elevii nostri au avut ocazia sa participe si la activitati cultural-educative si recreative, cum ar fi vizionarea spectacolului de opereta “Liliacul“, vizitarea complexului de agrement Herneacova, precum si a uneia dintre cele mai dotate baze sportive pentru elevi de la Scoala Gimnaziala nr. 30, descoperirea unor obiective turistice in cadrul “Discovery Timisoara – treasure hunt!“, sub indrumarea studentilor de la Universitatea de Vest din Timisoara.
Reamintim ca scoala noastra a fost reprezentata in Tabara Nationala de Chimie si in anii anteriori, de olimpicii nationali: ADINA CIUBOTARU in 2012, pentru mentiune MEN la Concursul de chimie “RALUCA RIPAN“ pentru clasa a VII-a, VICTOR PINTILIE in 2014, pentru mentiune MEN obtinuta la Concursul de chimie “RALUCA RIPAN“ pentru clasa a VII-a si in 2015, pentru mentiune speciala  in cadrul Olimpiadei Nationale de Chimie, BOGDAN ENACHE in 2015 si ALEXANDRA TUDORACHE in 2016, ambii pentru mentiune MEN obtinuta la Olimpiada Nationala de Chimie. 
In 2016 olimpicii nostri au obtinut inca doua performante deosebite: BOGDAN ENACHE s-a calificat in lotul international largit al Romaniei, iar VICTOR PINTILIE s-a clasat pe primul loc pe tara la proba practica a Olimpiadei Nationale de Chimie.