Concurs “Magda Petrovanu”

Sambata, 8 aprilie 2017, s-a desfasurat la Iasi, a IX-a editie a concursului national de chimie “MAGDA PETROVANU”, concurs organizat de FACULTATEA DE CHIMIE din cadrul UNIVERSITATII “ALEXANDRU IOAN CUZA”. Participarea a fost numeroasa, aproximativ 1500 elevi din 13 judete ale tarii, Bucuresti si Chisinau.
Dupa concurs, elevii de gimnaziu au participat la o sesiune de experimente chimice spectaculoase, prezentate de studentii de la Facultatea de chimie.
Festivitatea de premiere a avut loc in Aula “MIHAI EMINESCU”, intr-un cadru emotionant. Au fost premiati elevii cu rezultate remarcabile, dar si profesorii lor indrumatori, precum si scolile din care provin.
Elevii premianti au primit halate si ochelari de protectie pentru experimente de la firma BASF, cel mai mare complex chimic din lume, precum si alte materiale din partea universitatii iesene.
Pentru Colegiul SADOVEANU participarea la acest concurs este o traditie,  elevii obtinand in fiecare an rezultate remarcabile. La aceasta editie, elevii Colegiului Sadoveanu au obtinut 4 premii I, doua premii III si 3 mentiuni
Ca profesor indrumator, prof. Otilia Pintile a primit premiul PROFESORUL DE CHIMIE”, iar Colegiului SADOVEANU i s-a acordat premiul SCOALA DE CHIMIE”.  Aceste premii sunt obtinute de catre scoala noastra pentru al patrulea an consecutiv.
 Scoala de chimie