Trupa de teatru „Millo”

diploma-millo-junior

In anul scolar 2014-2015, trupa de teatru Millo de la Colegiul National Mihail Sadoveanu a pregatit doua spectacole, unul in luna decembrie 2015 si al doilea in aprilie, in saptamana Scoala Altfel. De asemenea, a participat la Concursul Hai la teatru, organizat de Teatrul Luceafarul din Iasi, Diana Batincu obtinand premiul pentru interpretare, iar trupa a castigat Premiul special pentru originalitatea costumelor. Elevii sunt pregatiti de prof. Mia Preutu si prof. Anca Aparaschivei.

Trupa Millo.jr coordonata de prof. Cristina Liuta a castigat la acelasi festival de teatru Premiul special pentru optiune repertoriala.

Trupa Millo  a fost infiintata in 2013, la initiativa Consiliului Elevilor (în timpul mandatului președintei Raluca Chițescu), iar numele provine de la Matei Millo, actorul si autorul dramatic nascut in comuna Stolniceni Prajescu in 1814. Acesta a fost un fervent susținător al repertoriului național și un interpret strălucit al comediilor lui Vasile Alecsandri.

GALERIE FOTO

26 noiembrie 2016 – Trupa Millo a castigat trofeul festivalului de teatru “Rampa teatrala”

17-18 mai 2017 – Trupa Millo a câștigat premiul al II-lea în cadrul Festivalului-concurs ”PRIN TEATRU SPRE EDUCAŢIE”