Concurs International de scurt metraj

 

Elevii Colegiului National Mihail Sadoveanu au participat la un concurs internațional de scurt metraj  RENCONTRES FRANCOPHONES DU JEUNE REPORTER “Sur les pas d`Albert Londres” organizat la Vichy. Videoclipul lor, pe care il puteti accesa aici,  a primit un premiu special și premiul constă într-un hard-disk extern.

Este vorba de elevele Mona Țicămucă și Claudia Cășeriu din clasa a XI-a A coordonate de prof. Anca Aparaschivei care au facut un clip despre copiii rromi din Cozmești, despre școala ca soluție supremă, despre voluntariat și colaborare. Concursul era destinat adulților intre 18 si 35 de ani, profesioniști media, a avut doua etape, prima de preselecție si a doua de concurs propriu-zis în care  scurt-metrajele selectate au fost prezentate public în cadrul festivalului ce a avut loc in Pôle Universitaire de Vichy.

Acest festival este organizat anual de doua societăți din Vichy: clubul audio-visual și « Sur les pas d’Albert Londres ».

JF, Caseriu Claudia, 2016

JF, Mona Ticamuca, 2016